Klasyczne odwodnienia betonowe, a także nowocześniejsze systemu wykonane z tworzyw sztucznych, stanowią powszechny element zabudowy miejskiej. Instalacje tego typu pełnią bardzo istotną rolę, zapobiegając gromadzeniu się wody w obszarach, które nie byłyby w stanie zaabsorbować jej w sposób naturalny. Rozwiązanie to można uznać za niezbędne, a szczególnie w naszym klimacie, gdzie opady są stosunkowo wysokie, a średnia roczna temperatura już nie. Co więcej, systemy odwodnień stosuje się już od bardzo dawna, ponieważ są one po prostu niezawodne i niezastąpione.
Nie oznacza to jednak, że nie ma w tym zakresie pola do usprawnień i innowacji, czego dobrym dowodem są nowoczesne odwodnienia liniowe z polimerobetonu. Materiał ten jest bez wątpienia wyjątkowy, gdyż pod każdym względem został przystosowany do pełnienia swojej funkcji, łącząc właściwości zarówno standardowych elementów betonowych, jak i tworzyw sztucznych, które pokrywają swoją własną niszę.
Na czym polega funkcjonalność, jaką oferują odwodnienia liniowe z polimerobetonu?
Jak sama nazwa wskazuje, odwodnienia liniowe z polimerobetonu opierają się na kombinacji betonu i polimerów. Nie jest to jednak zwykła mieszanka tych materiałów, ale przemyślane połączenie, które gwarantuje maksymalną trwałość w dowolnych warunkach. Mianowicie, cement, który stanowi podstawowy składnik betonu, zastąpiony jest tu wyspecjalizowaną żywicą syntetyczną, co pozwala na wyjątkowo mocne związanie mieszanki piaskowo-żwirowej.
Ta sprytna technika sprawia, że odwodnienia liniowe z polimerobetonu zachowują solidną konstrukcję i ogromną wytrzymałość mechaniczną betonu, a jednocześnie są bardzo odporne na potencjalnie szkodliwy wpływ otoczenia. Czynniki takie jak wilgoć, przepływ wody, częste wahania temperatur, które z biegiem lat mogą osłabiać wiele powszechnie stosowanych materiałów, mają niewielki wpływ na polimerobeton, co przyczynia się do jego wzrastającej popularności na rynku – w branży systemów odwodnień i nie tylko!
Gdzie powszechnie wykorzystuje się odwodnienia liniowe z polimerobetonu?
Chociaż odwodnienia liniowe z polimerobetonu są bez wątpienia wysoce przydatnym wynalazkiem, nie oznacza to, że wyparły one z rynku alternatywy. Beton oraz tworzywa sztuczne nadal stosuje się na powszechną skalę, np. z uwagi na niską cenę bądź, w przypadku instalacji z tworzyw syntetycznych, łatwości w transporcie i późniejszym montażu. Warto zatem zadać sobie pytanie, gdzie w takim razie odwodnienia liniowe z polimerobetonu rzeczywiście okazują się najlepszym wyborem?
Odpowiedzią są tu nowoczesne inwestycje, które wymagają najskuteczniejszych rozwiązań. Za przykład można podać tu duże projekty budowlane, obiekty publiczne, kompleksy budynków czy zakłady pracy. Wiele zależy także od indywidualnego charakteru powstającej zabudowy oraz jej dokładnej lokalizacji. Jakość gleby, pobliski teren, geologia obszaru – przed podjęciem decyzji, rozsądnie jest skonsultować taki projekt z fachowcem, który jest w stanie udzielić profesjonalnej porady.