Stal to surowiec wykorzystywany na szeroką skalę w niemal każdej branży. Specjaliści zwracają uwagę na to, że spawanie stali nierdzewnej daje nieograniczone możliwości tworzenia narzędzi, akcesoriów, konstrukcji. Rodzi się jednak pytanie, czy jest to materiał ekologiczny? Jak się okazuje stal jest jednym z surowców, które są najczęściej poddawane recyklingowi na świecie. Proces spawania nieco komplikuje postrzeganie stali jako surowca przyjaznego dla środowiska. Na co zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że to działanie będzie zgodne z wymaganiami ekologicznymi?
Stal nierdzewna i jej ekologiczny aspekt
Specjaliści od lat walczą o to, aby proces wykorzystania stali w przemyśle zyskał bardziej ekologiczny charakter. W praktyce rzeczywiście okazuje się materiałem zdatnym do recyklingu a w efekcie przyjaznym dla środowiska.
- Niemal cała woda wykorzystywana w przemyśle stalowym jest oczyszczana a następnie zwracana do źródła. Co więcej, ciecz bywa znacznie czystsza niż ta pierwotnie wydobyta.
- Na przestrzeni ostatnich 50 lat wykorzystanie energii potrzebnej do produkcji tony stali zostało zmniejszone o około 60%.
- Co roku recyklingowi poddawane jest około 630 mln ton stali.
- Stal jest jednym z głównych surowców wykorzystywanych do pozyskiwania energii odnawialnej słonecznej, geotermalnej czy wiatrowej.
Stal nierdzewna jest zatem materiałem ekologicznym. Z kolei jej obróbka już niekoniecznie. Wszystko zależy od tego, jak przebiega proces spawania, jakie materiały i narzędzia zostaną użyte i jakie techniki zastosowane.
Spawanie stali nierdzewnej i ekologiczne praktyki
Specjaliści zajmujący się na co dzień spawaniem i obróbką stali nierdzewnej znają praktyki, które pozwalają ograniczyć destrukcyjne działanie procesu na środowisko. Poznanie tego, jak przebiega spawanie pozwala znaleźć odpowiedź na to, w jaki sposób zachować równowagę środowiskową.
Spawanie stali i emisja gazów
Proces spawania nierdzewki wyzwala dymy, gazy i cząsteczki, które mogą być szkodliwe dla środowiska. W trakcie spawania metodą MIG/MAG uwalniane są pyły metaliczne i gazy zanieczyszczające powietrze. W celu zminimalizowania problemu środowiskowego, zalecane jest instalowanie systemów wentylacyjnych, które dzięki specjalnym filtrom są w stanie wychwycić szkodliwe substancje i zapobiec ich dostawaniu się do atmosfery.
Kolejnym rozwiązaniem jest stosowanie gazów osłonowych, takich jak argon lub hel i precyzyjne kontrolowanie ich przepływu.
Spawanie stali i zapotrzebowanie energetyczne
Jednym z głównych problemów względem środowiska naturalnego w trakcie spawania jest duże zużycie energii elektrycznej. Wykorzystywanie energii z odnawialnych źródeł, takich jak słońce czy wiatr, może znacząco zmniejszyć ślad węglowy całego procesu. Również stosowanie nowoczesnych technologii spawalniczych, narzędzi i urządzeń pozwala obniżyć zużycie energii.
Problem niebezpiecznych odpadów w procesie spawania
W trakcie spawania stali nierdzewnej powstają odpady w formie resztek materiałów spawalniczych, metali czy farb. To one mogą przyczyniać się do zanieczyszczania środowiska. Specjaliści od obróbki stali podkreślają, jak ważne jest przestrzeganie procedur segregacji odpadów i ich właściwej utylizacji. Dzięki temu możliwe jest odzyskiwanie surowców takich jak metal i ponowne wprowadzanie ich w obieg.
Edukacja i projektowanie ekologicznych rozwiązań spawalniczych
Wprowadzenie praktyk zrównoważonego rozwoju jest kluczowe już na etapie produkcji stali nierdzewnej i produktów z niej powstałych. Ograniczanie użycia nadmiaru materiału oraz wykorzystywanie surowców, które można poddawać recyklingowi, jest niezwykle ważne w dalszym działaniu na rzecz obróbki materiałowej.
Poszukując wykonawców zajmujących się spawaniem stali nierdzewnej zwróć uwagę na to, jakich praktyk przestrzegają i czy ich działania są zgodne ze zrównoważonym rozwojem. Postaw na doświadczony zespół, który nie tylko wykona zlecenie zgodnie z wymaganiami, ale również zwrócić szczególną uwagę na ochronę środowiska.