Aromaterapia cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Nic dziwnego, bo dzięki wykorzystaniu olejków eterycznych, możliwe staje się oddziaływanie na umysł i zmysły. Doskonałym rozwiązaniem w tym zakresie może być olejek szałwiowy, który doskonale sprawdzi się w przypadku obniżonego nastroju, złego samopoczucia oraz wielu innych problemów. Na co stosować olejek z szałwii? Przeczytaj nasz poradnik, by rozwiać wszelkie wątpliwości.
Olejek szałwiowy – właściwości
Olejek eteryczny szałwiowy pozyskiwany jest w procesie destylacji parą wodną gałązek i liści szałwii lawendolistnej. Taki olejek eteryczny z szałwii posiada silne właściwości antyseptyczne i przeciwbakteryjne. Olejek z szałwii lekarskiej stymuluje organizm, łagodzi stany zapalne i ma właściwości żółciopędne.
Olejek eteryczny z szałwii wykazuje właściwości wykrztuśne, dzięki czemu doskonale sprawdza się w inhalacjach. Dodatkowo jest on wykorzystywany do płukania jamy ustnej i leczenia infekcji bakteryjnych, gdyż przeciwdziała rozprzestrzenianiu się infekcji. Pomaga on zwalczać bakterie, wykazuje silne właściwości przeciwzapalne oraz pomaga w pielęgnacji cery trądzikowej. Sama szałwia nadaje się do spożycia i poprawia smak potraw, a niegdyś służyła nawet do konserwowania żywności.
Olejek z szałwii – zastosowanie w aromaterapii
Czysty olejek szałwiowy zastosowanie znalazł również w aromaterapii. Nic dziwnego, bo olejek szałwiowy doskonale radzi sobie z obniżonym nastrojem i samopoczuciem. Odświeża i dezynfekuje pomieszczenie, posiada właściwości oczyszczające i ma charakter aromaterapeutyczny. Oznacza to, że olejek z szałwii pozwala zrelaksować się i odprężyć, wykazując przy tym działanie antydepresyjne.
Już kilka kropli olejku eterycznego z szałwii wystarczy, by poprawić nastrój i złagodzić nadmierny stres. Co więcej, naturalny olejek eteryczny to również afrodyzjak, który zadba o wyjątkową atmosferę dla romantycznych spotkań. Olejek szałwiowy właściwości w zakresie aromaterapii ma jednak znacznie szersze. Jak się okazuje, pomaga zwalczać napięcie, a jego ziołowo-kamforowy zapach poprawia pamięć i koncentrację. Aby wykorzystać szereg cudownych właściwości, tkwiących w 10 ml wyjątkowego ziołowego zapachu, warto zaopatrzyć się w dyfuzor lub kominek zapachowy.
Szałwia lekarska w medycynie i pielęgnacji
Eteryczny olejek szałwiowy to współcześnie istotny dodatek do kosmetyków. Nic dziwnego, bo olejek szałwiowy działanie ma bardzo szerokie. Jak się okazuje, taki olejek m.in.:
- reguluje poziom wydzielanego łoju,
- likwiduje oznaki starzenia,
- hamuje wypadanie włosów i ich łamliwość,
- zwalcza infekcje grzybicze,
- leczy łupież.
Właściwości olejku szałwiowego warto wykorzystać podczas masażu lub codziennej pielęgnacji. Olejek szałwiowy na rozstępy to również doskonałe rozwiązanie dla kobiet walczących z takim problemem. Aby w pełni wykorzystać jego moc, możemy używać go samodzielnie lub też łączyć z innymi olejkami. Nie należy jednak stosować go bezpośrednio na skórę, gdyż może wywołać podrażnienia. Olejku szałwiowego nie należy również stosować w czasie ciąży i karmienia piersią.