wtorek, 5 grudnia, 2023
Dom i budownictwo

Na co zwrócić uwagę przy zakupie projektu domu?

Wybór projektu to jedna z najważniejszych decyzji związanych z budową domu. Biorąc pod uwagę, że dom to inwestycja długoterminowa, nie powinno się podczas zakupu podejmować żadnych pochopnych decyzji. Jakie kryteria wyboru są najistotniejsze?

Dom a działka

Budowany dom musi pasować do zakupionej działki. Jej wielkość, kształt, ułożenie względem stron świata czy stopień zalesienia i nasłonecznienia mają ogromny wpływ nie tylko na wygląd przyszłego domu oraz komfort mieszkania, ale i na wysokość rachunków czy możliwość skorzystania z nowoczesnych rozwiązań, jak chociażby montaż paneli fotowoltaicznych. Od wielkości działki zależy też oczywiście metraż domu oraz jego typ – na bardzo małych parcelach może być problem z postawieniem odpowiednio dużego domu parterowego.

Czy druga kondygnacja jest rzeczywiście potrzebna?

Dom z użytkowym poddaszem pozwala zwiększyć powierzchnię mieszkalną bez konieczności zakupu obszerniejszej działki. Takie oferty, dostępne na projektyzwizja.pl, to idealna opcja dla osób, które chcą mieszkać w atrakcyjnej lokalizacji, gdzie grunty są drogie – można kupić mniejszą, tańszą działkę, i zamiast parterowego domu wybudować taki z dodatkowym piętrem. Drugą zaletą użytkowego poddasza jest to, że jego wykończeniem można się zająć w późniejszym terminie, i nie wpłynie to negatywnie na komfort domowników.

Są jednak i minusy takiego projektu. Głównym wyzwaniem są schody, które zajmują dość sporo miejsca i utrudniają komunikację, co jest szczególnie uciążliwe, gdy w domu mieszkają małe dzieci albo osoby starsze i niepełnosprawne. Z drugiej strony, przy domu z poddaszem mniej się wydaje na fundamenty i zmniejsza się powierzchnia dachu, a właśnie dach generuje spore straty ciepła.

Jakiego metrażu naprawdę się potrzebuje?

Wielkie domy są dzisiaj raczej rzadkością. Inwestorzy stawiają na kompaktowe budynki, z dobrze rozplanowanym wnętrzem i praktycznymi rozwiązaniami jak szafy wnękowe, sprytnie zaaranżowane schowki, pomieszczenia wielofunkcyjne. Standardowy dom dla rodziny z dziećmi ma 120-150 m2 – na takiej powierzchni spokojnie da się zorganizować przestronną część dzienną oraz prywatne pokoje dla wszystkich domowników. Projekty często uwzględniają jeszcze późniejszą przebudowę domu, dzięki czemu te prace przebiegają sprawniej i są mniej kosztowne.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 + 2 =